skip to content

Europa League Play-Off Draw Preview - Tottenham, Swansea both seeded

09 Aug 2013 11:03:26

Europa League Play-Off Draw Preview - Tottenham, Swansea both seeded

For the Europa League play-offs, the third qualifying round winners join the 15 losing sides from the UEFA Champions League third qualifying round and further teams who begin their European campaigns here.

The clubs are split into seven groups for the draw. Within the groups, an equal number of sides are seeded and unseeded in accordance with the club rankings established at the start of the season.

Below we have all seven Europa League groups, as well as the seeded and unseeded teams. The draw takes place after the UEFA Champions League play-off draw, and is scheduled for a 13.00 CET start time. 

Group 1

Seeded: APOEL FC (CYP), SC Braga (POR), Beşiktaş JK (TUR)*, SK Rapid Wien (AUT), Feyenoord (NED)

Unseeded: FC Kuban Krasnodar (RUS), Tromsø IL (NOR), SV Zulte Waregem (BEL), CS Pandurii Târgu Jiu (ROU), FC Dila Gori (GEO)

* Beşiktaş JK's participation in the competition is subject to CAS proceedings.

Group 2

Seeded: FC Dynamo Kyiv (UKR), KRC Genk (BEL), AZ Alkmaar (NED), Swansea City AFC (ENG), OGC Nice (FRA)

Unseeded: Apollon Limassol FC (CYP), Atromitos FC (GRE), FC Aktobe (KAZ), FH Hafnarfjördur (ISL), FC Petrolul Ploieşti (ROU)

Group 3

Seeded: Sevilla FC (ESP), R. Standard de Liège (BEL), Eintracht Frankfurt (GER), FC Salzburg (AUT), FC Nordsjælland (DEN)

Unseeded: IF Elfsborg (SWE), Qarabağ FK (AZE), WKS Śląsk Wrocław (POL), FC Minsk (BLR), VMFD Žalgiris (LTU)

Group 4

Seeded: VfB Stuttgart (GER), FC Spartak Moskva (RUS), PAOK FC (GRE), FC Chornomorets Odesa (UKR), Real Betis Balompié (ESP)

Unseeded: FK Jablonec (CZE), Maccabi Tel-Aviv FC (ISR), HNK Rijeka (CRO), FC St Gallen (SUI), KS Skënderbeu (ALB)

Group 5

Seeded: FC Sheriff (MDA), ACF Fiorentina (ITA), AS Saint-Étienne (FRA), Trabzonspor AŞ (TUR), FC Rubin Kazan (RUS)

Unseeded: Molde FK (NOR), Esbjerg fB (DEN), FK Vojvodina (SRB), Grasshopper Club Zürich (SUI), FK Kukësi (ALB)

Group 6

Seeded: Udinese Calcio (ITA), Tottenham Hotspur FC (ENG), FK Partizan (SRB), FC Dnipro Dnipropetrovsk (UKR), Estoril Praia (POR), Maccabi Haifa FC (ISR)

Unseeded: JK Nõmme Kalju (EST), FC Thun (SUI), FC Pasching (AUT), FC Dinamo Tbilisi (GEO), FC Astra (ROU), FC Slovan Liberec (CZE)

 


DSG

Sponsored links